Miből veszem észre, hogy csőtörésem van?

A csőtörés jelei különbözőek lehetnek, attól függően, hogy hol és mennyire súlyos a probléma. Az alábbiakban néhány gyakori tünetet írunk le, amelyek arra utalhatnak, hogy csőtörése van a vízhálózatban.

  • Vízszivárgásra utaló jelek: A legnyilvánvalóbb jel az, ha látható vízszivárgást vagy csepegést észlel a falon, a mennyezeten vagy a padlón. Gyakran a falak vagy a padlók nedvesek vagy vízfoltokkal vannak tele.
  • Csöpögő csapok vagy WC-k: Ha a víznyomás nem a szokásosan magas vagy a víz folyamatosan csöpög a csapokból vagy a WC-ből, az is a vízszivárgás jele. Egy folyamatosan csöpögő szivárgó WC több ezer forintos megnövekedett vízfogyasztást eredményezhet, noha nem mindig lehet észrevenni. Az egyre magasabb vízszámla jele, ha csöpögnek a csapok és nincsenek megjavítva: megnövekszik a vízfogyasztás.
  • Alacsony víznyomás: Ha alacsonyabb víznyomást észlel a csapoknál vagy zuhanyzóknál, ez is arra utalhat, hogy valahol a rendszerben csőtörés történt, és a víz nem jut el a szokásos módon a csapokhoz. Ilyenkor ha van rá lehetősége a vízhálózat szakaszainak elzárásával, kinyitásával nagyjából megállapíthatja, hogy hol lehet a csőtörés vagy vízszivárgás.
  • Megemelkedett vízszámla: Ha hirtelen magasabb vízszámlát kap, miközben nem növelte a vízfogyasztást, ez is figyelmeztető jel lehet, hogy valahol a rendszerben vízveszteség történik.
  • Furcsa hangok: Hallhat olyan zajokat, mint például csörgő vagy csepegő hangok a falakban vagy sistergő hang a padlóban, amelyeket a víz áramlása okoz, ha a csőrendszerben csőtörés van.
  • Alacsony vízhőmérséklet: Ha a melegvíz hőmérséklete hirtelen lecsökken, az is utalhat csőtörésre a melegvízrendszerben.
  • Vízszennyezés: Ha a csőtörés következtében szennyezett víz jut a csapokhoz, az megváltozhat a színében vagy az állagában. Például a víz lehet sáros vagy rozsdás.
Miből veszem észre, hogy csőtörésem van?

Miből látom, ha az udvaron van a csőtörés?

A csőtörés jelei lehetnek láthatók és láthatatlanok is. Az alábbiakban néhány jelet talál, amelyek arra utalhatnak, hogy az udvaron csőtörés történt.

Vízszivárgás vagy pocsolya

Ha az udvaron hirtelen megjelenik egy vízpocsolya vagy nedves terület, ami korábban nem volt ott, és nem esett az eső ez egy erős jele lehet annak, hogy valahol a talaj alatt eltört egy vízvezeték.

Sziszegő hangok

Hallhat vízcsobogást vagy sziszegő hangokat, amelyek a talaj alatt lévő vízmozgást jelezhetik. Mivel a föld jó hangszigetelő és a vízcsövek 1m-nél lejjebb vannak beásva, ezért ezek a hangok legtöbbször aknából vagy vízóra aknából jönnek.

Vízfolyás a felületen

Vízcsíkok vagy patakok kialakulása az udvaron, akkor, ha nem esett az eső. Különösen olyan helyeken, ahol nem szokott lenni vízfolyás, egyértelműen utalhat csőtörésre.

Víznyomás csökkenése

Ha az otthoni vízcsapokból kevés vagy alacsony nyomással jön a víz, ez is jelezheti, hogy a vízellátó rendszerben probléma van.

Vízszámla drasztikus emelkedése

Ha a havi vízszámlád hirtelen nagyon magasra emelkedik, és nincs nyilvánvaló oka (például hosszú ideig tartó locsolás vagy medence, jakuzzitöltés), ez is utalhat csőtörésre.

Víz szag, pocsolyaszag

Az elfolyó víz szokatlan szaga is lehet jele a csőtörésnek, különösen, ha a csőrendszerbe szennyeződés vagy szivárgás kerül.

Süllyedő területek

Az udvaron található süllyedő vagy megrepedt területek szintén utalhatnak a csőtörésre, mivel a víz kimoshatja a talajt és instabilitást okozhat.

Ha gyanítja, hogy csőtörés történt az udvaron, fontos, hogy azonnal felvegye velünk a kapcsolatot, mivel ez a probléma súlyos károkat okozhat az ingatlanban és jelentős vízpazarláshoz vezethet. Első lépésként érdemes megtalálni a vízellátó rendszer lezáró szelepet vagy főcsapot, hogy leállítsa a vízszolgáltatást. Érdemes a vízóránál kezdeni, ugyanis a vízóra után van beépítve a főelzáró, amelyiket ha elzárjuk akkor elvileg mindenhol leáll a vízszolgáltatás. Az egyik legfontosabb jele a vízfolyásnak vagy csőtörésnek, ha elzárt csapok mellett is pörög a vízóra akkor is ha egyébként segol nincs kinyitva a vízcsap és a WC tartály sem ereszti a vizet.

Néha előfordulhat, hogy bizonyos részeken a vízhálózat vagy a vízhálózat szerelvényei befagynak és a fagyás miatt megsérülnek, megrepednek stb. Ilyenkor az első enyhébb napokon jelentkezik a vízszivárgás, mivel ha a fagyos rész kienged megindulhat a törésen keresztük a víz áramlása.

Tipp és trükk udvari csőtörés esetén: Ha csőtörés van az udvari vízvezetékben, azt úgy tesztelheti ha csendes napszakban például este zárjon el minden vízfogyasztót és tegye a fülét a kerti csap vízcsövére. Ha szivárgás van a rendszerben akkor halk vízfolyás hangot fog hallani.

Ha bármelyik fenti tünetet észleli, fontos azonnal segítséget kérni. Először is próbálja meg megtalálni a csőtörés helyét, és ha lehetséges, zárja el a vízellátást a törött szakaszon. Ezután érdemes bennünket a fent kattintható telefonszámon felhívni, hogy elmondja a problémát, és mi segíthessünk műszeres beméréssel, vízszivárgás kereséssel. Mivel a csőtörés súlyosságától függően komoly károkat okozhat a lakásban, ingatlanban, és további problémákat okozhat, ha a víz felszívódik a falakban és nem kerül azonnal kijavításra.